Zanimanja/Stručna zvanja
Hemijsko - tehnološka struka
ZANIMANJE (III STEPEN)
* Hemijski laborant
HEMIJSKI LABORANT JE ZANIMANJE KOJE OSPOSOBLJAVA UČENIKE ZA PRIPREMU I IZVOĐENJE SVIHLABORATORIJSKIH PROCESA TAKO DA SE UTVRĐUJU KARAKTERISTIKE RAZNIH PROIZVODA, MATERIJALA I SIROVINA.
UČENICI SE OBUČAVAJU ZA RUKOVANJE RAZLIČITIM LABORATORIJSKIM UREĐAJIMA, INSTRUMENTIMA I
DRUGOM OPREMOM, POSTUPCIMA O VOĐENJU POTREBNE DOKUMENTACIJE,
NAČINIMA SKLADIŠTENJA RAZLIČITIH MATERIJALA, TE O PRIMJENI SISTEMA ZAŠTITE NA RADU.
STRUČNA ZVANJA (IV STEPEN)
* Hemijski tehničar općeg smjera
* Hemijski tehničar u farmaceutskoj industriji
Hemijski tehničar općeg smjera pomaže pri organizaciji i nadzoru kemijsko-tehnoloških proizvodnih procesa, kontrolira rad strojeva, prikuplja uzorke i provodi hemijska mjerenja. Radi u hemijskom laboratoriju gdje obavlja analizu hemijskih tvari i proizvoda.
Opis poslova
Hemijski tehničar općeg smjera radi u svim granama bazne i prerađivačke hemijske industrije (npr. proizvodnji anorganskih i organskih kiselina, pigmenata, vodikovog peroksida, perborata, cementa, proizvodnji boja i lakova, sredstava za pranje i čišćenje, ljepila, najrazličitijih proizvoda od plastike, industriji celuloze i papira, obradi otpadnih tvari i sl.), kao i srodnim područjima (proizvodnji tekstila, kože, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji i dr.).
U proizvodnji sudjeluje u provedbi proizvodno – tehnoloških procesa, pomaže da se proizvodni proces odvija uredno, sigurno i bez zastoja, priprema i prikuplja uzorke sirovina i proizvoda. U laboratoriju provodi osnovnu analizu uzoraka i omjera sastojaka proizvoda, kontrolira kvalitetu sirovina i proizvoda. Vodi tehničku dokumentaciju o provedenim analizama.
Vodi evidencije i izvještaje o toku proizvodnje, korištenju sirovina i hemikalija, zalihama i kvaliteti izrađenih proizvoda. Kontrolira ispravan rad strojeva, te surađuje pri razvijanju novih proizvoda i tehnologija.
Pri nadzoru kompjuterski upravljanih procesa ili zahtjevne opreme, radi u namjenskim prostorima gdje su smješteni kontrolna oprema i kompjutersski terminali.
U radu koristi laboratorijski pribor i posuđe, vage, mikroskope i drugu laboratorijsku opremu. Radi s hemikalijama, ponekad s opasnim reagensima, te se mora strogo pridržavati postupaka i pravila o zaštiti u radu, pri čemu često koristi zaštitnu opremu.
Pored najčešćih područja rada koja su vezana uz neposrednu proizvodnju hemijskih i drugih proizvoda, može raditi i u komercijalnim službama kompanija i trgovačkih kuća koje se bave proizvodnjom i prodajom hemijskih proizvoda, skladištima i sl.
Znanja, vještine i poželjne osobine
Hemijski tehničar općeg smjera mora posjedovati široka stručna znanja iz svih područja kemije (opće i anorganske, analitičke, fizikalne i organske hemije), kao i biologije, mikrobiologije, biohemije i fizike. Poznaje hemijsko – tehnološke postupke, razumije funkcioniranje strojeva i uređaja, te važnost njihovog održavanja i ispravnog rada. Poznaje metode mjerenja i mjerno-regulacijske tehnike, metode rada u laboratoriju, zna koristiti laboratorijski pribor i mjerne instrumente. Mora dobro ovladati radom na kompjuteru i poznavati osnove elektrotehnike. Ako radi s opasnim tvarima mora poznavati osnove zaštite okoliša, osnovne mjere sigurnosti na radu i protupožarne zaštite. Mora poznavati i osnove organizacije rada, rada s ljudima te osnove ekonomike poslovanja (izrada plana za uporabu sirovina, normi, tehnoloških izvještaja i dr.). Ako radi u proizvodnom pogonu hemijski tehničar mora biti zdrav, psihofizički otporan i sposoban podnositi različite mikroklimatske uvjete (hladnoću, vrućinu i sl.).
Mogućnosti zapošljavanja
Hemijski tehničari zapošljavaju se u svim područjima hemijske i prerađivačke industrije.
Hemijski tehničar u farmaceutskoj proizvodnji obavlja poslove vezane za istraživanja iz farmakologije, unapređuje primjenu rezultata istraživanja na području farmacije, zdravstva i drugih srodnih nauka.
Hemijski tehničar u farmaceutskoj proizvodnji određuje i mjesto i vrijeme uzimanja uzoraka za kontrolu proizvoda te, ovisno o rezultatima kontrole, određuje daljnje korake u proizvodnji. U toku proizvodnog procesa vodi kontrolnu dokumentaciju o zadanim propisima, jer svako odstupanje od zadane procedure može dovesti do promjene kvalitete gotovog proizvoda. Evidentira proizvedenu količinu i kvalitetu proizvedenih roba.
Nadzire postojanje propisanih klimatskih uvjeta kao što su vlaga, temperatura, prisutnost plinova i protok zraka. Kontrolira i osigurava higijenske uvjete u skladu sa standardima te nadzire neposredne izvršitelje u pridržavanju zadanih mjera, načina čišćenja strojeva, dezinfekcije i dr. Osim toga, osigurava zaštitu na radu nadziranjem pravilnog korištenja osobnih zaštitnih sredstava i njihove ispravnosti.
U kontroli kvalitete koja je dio farmaceutske industrije preuzima radne zadatke i raspoređuje ih laborantima i nadzire njihov rad. Organizira uzimanje uzoraka i izvođenje kontrole kvalitete u različitim fazama proizvodnje.
Poželjne osobine
Hemijski tehničar u farmaceutskoj industriji rade poslove koji zahtijevaju tačnost u radu, spretnost u rukovanju sitnijim predmetima i dobru oštrinu vida. Zbog rukovanja malim količinama supstanci (od kojih su neke posebno otrovne), kao i osjetljivom aparaturom, potrebna je strpljivost u radu, mogućnost dugotrajnijeg usmjeravanja pažnje i emocionalna stabilnost. Potrebna je i odgovornost u radu, jer se radi s pripravcima koji mogu ugroziti zdravlje drugih ljudi. Važna osobina je i spremnost na stalno učenje i usavršavanje.
Mogućnost zapošljavanja
Zvanje hemijski tehničar u farmaceutskoj proizvodnji je veoma atraktivno. Ovaj se kadar može zaposliti u privatnim i javnim apotekama, analitičkim i drugim laboratorijama, u industriji lijekova za humanu i veterinarsku upotrebu i u kozmetičkoj industriji.
U svijetu i kod nas očekuje se porast potrebe za osobama u farmaceutskoj industriji (kako na razini srednjoškolskog, tako i na razini visokoškolskog obrazovanja), zbog povećanja prosječne starosti populacije i veće upotrebe lijekova. Povećana je i potreba za ispitivanjem i kontrolom živežnih namirnica, ispitivanjem i pronalaskom sredstava za zaštitu bilja, otkrićem novih lijekova i sintezom organskih komponenti od terapeutske važnosti.