Zanimanja/Stručna zvanja
Mašinska struka
- ZANIMANJA (III stepen)
* Operater na CNC mašinama
* Zavarivač
* Bravar
* Instalater grijanja i klimatizacije
* Plinski i vodoinstalater
* Automehaničar
* Instalater fotonaponskih sistema (novo zanimanje)
16- Operater na CNC mašinama je stručnjak koji upravlja CNC mašinama, visokotehnološkim uređajima koji izrađuju precizne dijelove i komponente za različite industrije. Njihov posao je programirati, postaviti i pratiti CNC strojeve kako bi proizveli komponente prema strogo definiranim specifikacijama.
Raditi kao CNC operater zahtijeva preciznost i pažnju prema detaljima. Mora razumjeti tehničke crteže, biti sposoban za programiranje strojeva i stalno nadgledati proces kako bi osigurao kvalitetu proizvoda.
Vještine koje stiču operateri na CNC mašinama
- Razumijevanje CNC mašina i njihovih kontrola
- Programiranje CNC mašina (G-kod, CAM sustavi)
- Postavljanje i kalibriranje strojeva
- Čitanje tehničkih nacrta i planova
- Rad s mjernim instrumentima i alatima za kontrolu kvalitete
- Održavanje i rješavanje problema s CNC mašinama
- Pažljivost i preciznost
- Rješavanje problema i analitičke vještine
- Timski rad
- Organiziranost i praćenje proizvodnih rokova
- Prilagodljivost i spremnost na učenje novih tehnologija i postupaka
Operateri na CNC mašinama su ključni za proizvodnju preciznih komponenti u različitim industrijama, uključujući mašinstvo, medicinu, drvnu industriju, zrakoplovstvo, automobilsku industriju i sl.. Budućnost ovog zanimanja je obično stabilna, jer uvijek postoji potreba za visokokvalitetnim CNC proizvodima. Operateri na CNC mašinama mogu raditi u različitim okruženjima, uključujući CNC radionice, tvornice, strojarske kompanije i proizvodne pogone. Također, sa sve većim napretkom tehnologije, postoji potražnja za stručnjacima koji su upoznati s najnovijim CNC sistemima i softverima. Kako bi se izgradila uspješna karijera kao operater na CNCmašinama važno je kontinuirano se obrazovati i usavršavati u korištenju najnovijih tehnoloških alata i tehnika. Također, razvijanje dobrih radnih navika, kao što su preciznost, briga o detaljima i brzina, može vam pomoći u postizanju uspjeha u ovom izazovnom, ali zadovoljavajućem zanimanju.
- ZAVARIVAČ je stručnjak koji se bave spajanjem različitih dijelova metala ili legura pomoću različitih postupaka zavarivanja. Posao zavarivača je da stvori trajne i čvrste spojeve koji se mogu koristiti u različitim industrijama, poput građevine, proizvodnje automobila, brodogradnje i slično.
Zavarivač koristi različite vrste zavarivanja, uključujući MIG/MAG, TIG, elektrolučno i plinsko zavarivanje. Ovi postupci koriste toplinu i pritisak kako bi se spojili dijelovi metala i stvorili čvrst spoj. Zavarivač, također može koristiti posebne alate, poput plazma rezača i drugih tehnika, za rezanje i oblikovanje metalnih dijelova prije zavarivanja.
Uz to, zavarivač također mora bit vješt u čitanju tehničkih crteža i planova kako bi mogao precizno izvršiti zavarivanje na željenim mjestima. Također, mora pažljivo pratiti sigurnosne protokole i koristiti ličnu zaštitnu opremu, jer zavarivanje može biti opasno ako se ne izvodi ispravno.
Postoje mnoge vrste zavarivanja, ovisno o načinu zavarivanja koji se koristi i materijalu koji se spaja. Neke od najčešćih vrsta zavarivanja uključuju sljedeće:
Elektrolučno zavarivanje (engl. Shielded Metal Arc Welding – SMAW) – koristi se električni luk kako bi se stvorila toplina za spajanje metala. Ovo je najčešći postupak zavarivanja i koristi se za spajanje čelika, nehrđajućeg čelika, aluminija i drugih materijala. .
Plinsko zavarivanje (engl. Gas Tungsten Arc Welding – GTAW ili Tungsten Inert Gas – TIG) – koristi se plin za zaštitu zavarenog područja od zraka. Ova metoda je pogodna za precizne spojeve, poput spojeva u medicinskim ili kemijskim uređajima, jer stvara manje štetnih plinova.MIG/MAG zavarivanje – koristi se struja za stvaranje topline i zavarivanje metala, dok se plin koristi za zaštitu zavarivanog područja od zraka. Ova metoda se često koristi u proizvodnji automobila i drugih velikih proizvodnih procesa.
Plazma zavarivanje – koristi se visokoenergetski plazma za stvaranje topline potrebne za zavarivanje metala. Ova metoda se često koristi za spajanje tankih limova metala, ali je također prikladna za zavarivanje debljih materijala.
Elektronsko zavarivanje (engl. Electron Beam Welding – EBW) – koristi se usmjereni snop elektrona za stvaranje topline potrebne za zavarivanje metala. Ova metoda se često koristi u proizvodnji aviona i drugih složenih industrijskih proizvoda.
Postoje i druge vrste zavarivanja, kao što su lasersko zavarivanje, ultrazvučno zavarivanje i magnetsko zavarivanje, ovisno o specifičnim potrebama i zahtjevima aplikacije.
Zavarivači često rade na otvorenome, na objektima na kojima obavljaju zavarivanje: mostovima, zgradama i drugim građevinama te na raznim postrojenjima. Rade u fabričkim halama, raznim radionicama, a katkada su izolirani u posebno konstruiranim varilačkim kabinama kako bi drugi radnici bili zaštićeni od iskrenja i bljeskanja. Zbog specifičnosti zavarivačkog posla i rizika kojima su zavarivači izloženi, posebna pažnja pridaje se zaštiti na radu nošenjem zaštitne odjeće kao što su: zaštitne pregače, sigurnosne cipele, zaštitne rukavice, zaštitne naočale te štitnik za oči i lice (varilačku masku). U prvom redu štite se od toplote i raznih zračenja, ozljeda zbog pada predmeta te od plinova koji se oslobađaju pri zavarivanju.
Zavarivačke poslove mogu obavljati samo zdravi radnici. Posebno je važno da imaju zdravu mišićno-koštanu tjelesnu građu i zdrave organe za disanje. Ruke im moraju biti spretne i mirne da bi varovi bili što kvalitetniji.
Važna je i emocionalna stabilnost.
Zbog široke primjene postupka zavarivanja, postoji velika potreba za zavarivačima, i za ovo zanimanje možemo slobodno reći da je trenutno deficitarno u Bosni i Hercegovini.
Zavarivači se mogu zaposliti u različitim djelatnostima.Srodna zanimanja zanimanju zavarivača su: rezači plamenom, elektrozavarivač, a donekle monteri različitih postrojenja, bravari, limari, kovači i ljevači.
- BRAVAR izrađuju dijelove metalnih konstrukcija, obrađuje limove, metalne profile i cijevi te izvodi razne montažne radove na građevinskim objektima.
Završni proizvodi bravarskog posla jesu: ograde, metalni prozori i vrata, metalni namještaj, dijelovi postrojenja. Bravari izrađuju metalne predmete ili dijelove sklopova.
Zavisno o vrsti završnog proizvoda, bravari obavljaju ove radne operacije: zacrtavaju, ručno ili mašinski režu, ravnaju, turpijaju, ručno ili mašinski savijaju, bruse, kuju, buše, ručno ili mašinski narezuju navoje, vare postupkom elektrozavarivanja, montiraju sklopove, oštre različite alate, boje temeljnom bojom. U radu upotrebljavaju raznovrstan alat i mašine, čekiće razne težine, pilu za željezo, turpije, metar, pomično zacrtkano mjerilo, mikrometar, uglomjer, ručnu električnu bušilicu i dr.
Stručne kvalifikacije:
– planira, priprema, izvodi i vrši provjeru kvaliteta obavljenog posla;
– racionalno koristi sredstva rada, energiju, materijal i vrijeme;
– posjeduje odgovarajuća znanja za čitanje i razumijevanje tehničkih crteža i tehnološke dokumentacije;
– priprema dnevne izvještaje o proizvodnji i elemente kalkulacije;
– komunicira sa saradnicima, poručiocima i strankama, poštujući principe poslovne kulture;
– poznaje i pridržava se odredbi i načela standarda kvaliteta;
– poštuje principe estetike u oblikovanju proizvoda od metala;
– poznaje i adekvatno koristi raznovrsne materijale koji se koriste pri izradi metalnih konstrukcija i metalnih zanatskih proizvoda;
– kroji i reže materijale koji se koriste pri izradi metalnih konstrukcija i metalnih zanatskih proizvoda;
– izvodi spajanje materijala zavarivanjem (elektrolučno i CO2 zavarivanje), lemljenjem i zakivanjem;
– izvodi površinsku zaštitu proizvoda bojenjem i lakiranjem;
– vrši montažu steznih alata i alata za obradu metala plastičnom deformacijom;
– racionalno i adekvatno upotrebljava odgovarajuće rezne, stezne i mjerne alate i pribore koji se koriste za montažu alata;
– poznaje tehnologiju obrade spajanjem, rezanjem, savijanjem i zaštitu metala bojenjem;
– vodi računa o zaštiti zdravlja ljudi i okolice u skladu sa higijensko-tehničkim, protivpožarnim i drugim mjerama zaštite.
Bravarski posao obavlja se dijelom u zatvorenoj prostoriji, pri prirodnoj ili umjetnoj rasvjeti, a dijelom na otvorenom. Obavezno je poštivanje mjera zaštite na radu i nošenje zaštitnih sredstava radnog odijela, radnih cipela s čeličnom okapnicom, zaštitnih rukavica, zaštitnih naočala i kožnih pregača.
Osobe koje se žele baviti bravarskim zanimanjem trebaju imati dobru tjelesnu kondiciju, dobro zdravlje, posebno ruku, nogu i kičme, dobar vid na blizinu, dobra ručna spretnost i spretnost prstiju, sposobnost prostornog predočavanja i raspoznavanje boja. Bravari trebaju imati razvijen smisao za tehniku i tačnost u radu, a oni koji se žele baviti samostalnim radom u zanatstvu trebaju imati razvijenu kreativnost u oblikovanju i montiranju novih proizvoda.
Nakon položenog završnog ispita bravar se može zaposliti u metalskoj industriji, građevinarstvu, u ostalim industrijskim granama te u zanatskim radionicama. Može otvoriti i vlastitu zanatsku radionicu.Srodna zanimanja
Bravaru su srodna zanimanja mašinbravar, tokar, glodač, brusač, alatničar i mašinski tehničar, limar, kovač i zavarivač.- INSTALATER GRIJANJA I KLIMATIZACIJE bavi se montiranjem, održavanjem, nadzorom rada i servisiranjem sistema za grijanje i klimatizaciju.
Instalateri grijanja i klimatizacije obavljaju poslove postavljanja, kontrole, održavanja i popravljanja toplinskih uređaja, uređaja za klimatizaciju i rashladnih uređaja. Toplinski uređaji služe za zagrijavanje prostora, uređaji za klimatizaciju za regulaciju temperature, vlažnosti i sistema zraka u prostorima, a sistemi hlađenja se koriste za održavanje niskih temperatura, npr. pri održavanju kvalitete osjetljivih namjernica.
Instalateri grijanja montiraju centralno, plinsko i električno grijanje. U radu slijede nacrte i ostale specifikacije. Prije instalacije obavljaju pripremne poslove kao što su rezanje, savijanje i spajanje metalnih cijevi. Izrađuju držače, prirubnice i oslonce, montiraju cjelokupni sistem i ispituju njegov rad. Po potrebi obavljaju i poslove održavanja i popravaka.
Instalateri hlađenja i klimatizacije montiraju klimatizacijske sisteme i sisteme hlađenja. Tokom rada slijede nacrte i specifikacije o tome kako instalirati motore, termostate, svjećice, kompresore i ostale električne i elektronske komponente. Cijeli sistem povezuju s izvorom električne energije. Provjeravaju rad sistema, održavaju ga i popravljaju. Pri radu se koriste raznim alatima (aparati za zavarivanje, rezači metala, bušilice) i mjernim instrumentima (voltmetri, manometri, ampermetri, termometri).
Kroz školovanje instalater grijanja i klimatizacije stiče potrebna praktična i teoretska znanja, od osnova obrade metala (piljenje, rezanje, savijanje, ravnanje cijevi, brtvljenje, izolacija, lemljenje) i izrade i čitanja tehničke dokumentacije do osnova tehničkog crtanja, dimenzioniranja i tehnologije materijala. Osposobljava se za obradu materijala, upoznaje fizikalne i prijenosne osobine grijaćih medija, načine mjerenja fizikalnih veličina, sistema izgaranja goriva i odvajanja plinova. Osposobljava se za reguliranje energetskih sistema, te uči izračunati toplinske gubitke i izraditi jednostavniju kalkulaciju.
Također, stiče znanja o načinu montiranja uređaja za grijanje (vodova, kotlova, armatura, radijatora i rastezljivih posuda), te sistema za hlađenje i klimatizaciju. Uči se ispitivati uređaje i stiče znanja o njihovom održavanju, reguliranju i servisiranju.
Stručno - teoretska znanja instalatera grijanja i klimatizacije sežu od osnova termodinamike, elektrotehnike, računarstva, skladištenja i transporta goriva, do ekologije, zakonodavstva, sigurnosti na radu i protupožarne zaštite.
Instalater grijanja i klimatizacije posao mora obavljati odgovorno i dosljedno, u skladu s propisima. Mora biti snalažljiv, samoinicijativan i biti sposoban odlučivati u novonastalim uslovima. Potrebne mjere mora poduzimati brzo i stručno.
Za obavljanje posla potrebna je spretnost ruku, usklađeni pokreti, te mišićna osjetljivost ruku, jer mu pravi osjećaj pri regulaciji uređaja pomaže da ih ne ošteti.
Mora razlikovati boje i raspoznavati mirise plinova. To je posebo važno u zatvorenim prostorima, kako bi pravovremeno mogao prepoznati prisutnost plinova i spriječiti eksploziju ili trovanje.
Srodna zanimanja
Elektroinstalater, elektromehaničar, plinski i vodoinstalater
Mogućnosti zapošljavanja
Instalateri grijanja i klimatizacije zapošljavaju se u obrtničkim radionicama, građevinskim preduzećima, te različitim industrijskim pogonima.
- PLINSKI I VODOINSTALATER
je stručnjak za plinske i vodovodne sisteme u kućama, stambenim zgradama, komercijalnim objektima i industrijskim postrojenjima.
Posao plinskog i vodoinstalatera obuhvata postavljanje i instalaciju, održavanje i popravak plinskih i vodovodnih cijevi, ventila, slavina, regulatora pritiska, grijaćih sistema i drugih komponenti kako bi osigurali siguran i učinkovit protok plina i vode i ostalih komponenti koje omogućuju protok plina i vode.
Plinski i vodoinstalater može raditi kao samostalni poduzetnik ili biti zaposleni u građevinskim kompanijama, servisima za održavanje zgrada, komunalnim preduzećima i drugim srodnim industrijama. S obzirom na rast gradnje i obnove stambenih i komercijalnih objekata, plinski i vodoinstalateri će uvijek biti potrebni kako bi osigurali ispravno funkcioniranje plinskih i vodovodnih sistema. Također, povećana svijest o očuvanju resursa i ekološkim aspektima plinska i vodoinstalacija može potaknuti potražnju za ekološki osviještenim plinskim i vodoinstalaterima. Važno je kontinuirano se obrazovati o novim tehnologijama i ekološkim pristupima u plinskoj i vodoinstalaciji kako bi ostali konkurentni na tržištu. Gradnja mreže klijenata i dobar ugled u zajednici također su ključni za izgradnju uspješne karijere kao plinskog i vodoinstalatera.
Plinski i vodoinstalater, radi s raznim alatima i materijalima. Mora biti precizan, pažljiv i imati praktično razumijevanje hidrauličkih sistema.
Vještine i kompetencije koje stiče plinski i vodoinstalater
- Poznavanje vodovodnih materijala i opreme
- Razumijevanje plinskih sistema i komponenata
- Instalacija i popravak cijevi i ventila
- Poznavanje propisa i sigurnosnih standarda vezanih uz plinske i vodovodne instalacije
- Dijagnosticiranje i otklanjanje kvarova na plinskim i vodovodnim sistemima
- Korištenje specijaliziranih alata za plinsku i vodoinstalaciju
- Sposobnost čitanja tehničkih crteža i nacrta
- AUTOMEHANIČAR je ključna figura u svijetu automobila. Zadužen je za održavanje i popravak vozila te osiguranje njihove optimalne funkcionalnosti.
Svaki dan se suočava s različitim izazovima, bilo da je riječ o jednostavnoj zamjeni ulja, popravku kvarova ili kompleksnijem radu na motoru. Kao mehaničar, ne samo da razumije kako funkcionira svaki dio automobila, već i zna kako dijagnosticirati probleme i pronaći najbolja rješenja za njih.
Kao automehaničar, rad s alatima i mašinama je svakodnevica. Mora biti precizan, metodičan i imati dobro razumijevanje mehanike. Važno je stalno se educirati, jer tehnologija automobila neprestano napreduje.
Vještine i stručne kompetencije
- Poznavanje mehaničkih sistava automobila
- Korištenje specijaliziranog alata
- Dijagnostičke vještine
- Električne i elektroničke osnove
- Analitičko razmišljanje
S obzirom na stalni rast automobilske industrije, uvijek će biti potrebe za stručnjacima koji znaju održavati i popravljati vozila. Električni automobili postaju sve popularniji, stoga će se od automehaničara očekivati da prate nove tehnologije i prilagode se njima. Uz ispravno usmjeravanje i stalno usavršavanje, karijera automehaničara može imati svijetlu budućnost u brzo mijenjajućem svijetu automobilizma.
- INSTALATER FOTONAPONSKIH SISTEMA
je profesionalac koji je odgovoran za instaliranje i održavanje solarnih panela na krovovima i drugim dijelovima građevinskih objekata ili na drugim površinama za proizvodnju električne ili toplotne energije od sunčeve svjetlosti.
Instalater fotonaponskih sistema radi u različitim okruženjima, uključujući stambene kuće, poslovne zgrade, velike solarne farme, gradilišta i sl.
Instalater fotonaponskih sistema ososobljava se za:
-
- Planiranje i montiranje fotonaponskih sistema
- Postavljanje, spajanje i puštanje u pogon offgrid - ongrid elektrana
- Nadziranje rada elektrana putem interneta
- Održavanje instalacija, telekomunikacione opreme i komunikacionih uređaja
Kako potražnja za solarnom energijom nastavlja rasti, tako će rasti i prilike za instalatere fotonaponskih sistema za rad u raznolikim i izazovnim okruženjima.
Ovo je zanimanje koje ima veliku perspektivu buduće ekspanzije.
STRUČNA ZVANJA (IV STEPEN)
- Mašinski tehničar energetike
- Mašisnski tehničar za kompjutersko konstruisanje
3- MAŠINSKI TEHNIČAR ENERGETIKE
* Posjedovanje osnovnih znanja o propisima, normativima i standardima u energetici
* Osposobljavanje za analizu tehničke dokumentacije energetskih sistema
* Planiranje i terminiranje montaže energetskih postrojenja
* Učestvovanje u montiranju termoenergetskih postrojenja
* Učestvovanje u montiranju gasoenergetskih i pneumoenergetskih postrojenja
* Učestvovanje u montiranju hidroenergetskih postrojenja
* Učestvovanje u montaži nekonvencionalnih energetskih postrojenja
* Planiranje optimalnog vođenja postrojenja sa stanovišta ekonomičnosti i sigurnosti.
* Osposobljavanje za izradu plana regulacije, održavanja i remontovanja postrojenja i uređaja
- MAŠINSKI TEHNIČAR ZA KOMPJUTERSKO KONSTRUISANJE
* Dizajniranje i modeliranje i konstruisanje novih proizvoda
* Crtanje i konstruisanje pomoću računara u 2d i 3d programima
* Programiranje mašina kontrolnim softverom
* Savremena organizacija proizvodnje
* Rad sa osnovnim računarskim tehnikama i osnovama programiranja